31.1.22

Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (13η): Με ήττες συνέχισαν Σκυδραϊκός, ΠΑΟΚ Αλμωπίας & Γιαννιτσά στην 13η αγωνιστική

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, οι ομάδες του Νομού Πέλλας γνώρισαν την ήττα σε 3 παιχνίδια που πραγματοποιθήκαν. Συγκεκριμένα Σκυδραϊκός, ΠΑΟΚ Αλμωπίας και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών δεν τα κατάφεραν απέναντι σε Αετό Κιλκίς, Ατρόμητους Νέας Σάντας και ΓΑΣ Αλεξάνδρειας αντίστοιχα. Το παιχνίδι του Εδεσσαϊκού με την πρωτοπόρο ΚουΠα Κιλκίς θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Κιλκίς στις 9/2.

Στην Σκύδρα, παρά το πολύ καλό ξεκίνημα του Σκυδραϊκού, που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι με ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 22-15 και διατήρησαν το προβάδισμα τους και στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-32). Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και στο τελευταίο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι από τους παίκτες του Σκυδραϊκού και κατάφεραν να πετύχουν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στο Κιλκίς την παρθενική τους νίκη στο πρωτάθλημα της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ πέτυχαν οι Ατρόμητοι Νέας Σάντας κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν σε ακόμα ένα παιχνίδι με σημαντικές απουσίες, μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και πήραν κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-18), ενώ και στο ημίχρονο παρά την αντίδραση των γηπεδούχων διατήρησαν το προβάδισμα τους (31-33). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως παρόλο που οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι σκόραραν σε σουτ τρίων πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έκλεψαν τη νίκη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ Αλμωπίας (58-57).

Στην Αλεξάνδρεια, ο τοπικός ΓΑΣ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, χάρη στο πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταφωνιστικοί σε όλο πρώτο ημίχρονο, που τους βρήκε πίσω στο σκορ με 30-24, όμως πλήρωσαν το πολύ κακό τρίτο δεκαλέπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 62-52.

ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 61-67
Διαιτητές: Καραμανλής - Κορδάλης
Δεκάλεπτα: 22-15, 36-32, 49-49, 61-67
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Σταυρουλάκης 10(1), Μαλλιάρης 2, Μουχτάρης 9(3), Σημαιοφορίδης 6(1), Χαραλαμπίδης 17, Χατζηχαρίσης 11, Καραζέεβ 6, Φαντίδης, Σταμπουλτζής, Σαλαμπάσης, Παπαδότης.
ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Κομψιάδης): Ασιγκίδης 4, Τολιόπουλος 26(4), Χειρούλης, Τσούλης, Μπαλιάκας, Ζύμπερι 5(1), Τσαρίδης 4, Μουρζίδης 20, Ιατρού 4, Γκρέκος 4, Στεφούδης, Λεγγέρης.

ΑΟ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν.ΣΑΝΤΑΣ - ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ 58-57
Διαιτητές: Εκίζογλου - Καρυπίδης
Δεκάλεπτα: 13-18, 31-33, 43-46, 58-57
ΑΟ Ατρόμητοι Ν.Σάντας (Λαδάς): Σέζος, Βέττης, Γαμβράκης 15(2), Τσαρδούλιας 15(3), Σεβαστόπουλος 9(1), Αράπογλου, Τσιαμπάκος 3(1), Σέμπρος 12, Παναγιωτίδης 4.
ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Βασίλογλου): Καλαϊτζής 4, Βασίλογλου 8(1), Τσαμτσίδης 3(1), Αβραάμ 12(3), Λιούγκας 6(1), Αμανίδης 5(1), Νταούτι 11(2), Γρηγοριάδης 10.