Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (14η): Σπουδαία νίκη του Εδεσσαϊκού, δεν τα κατάφεραν Σκυδραϊκός & Γιαννιτσά

Το περασμένο Σάββατο 5/2 πραγματοποιήθηκε η 14η αγωνιστική στους δυο ομίλους της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε γι' ακόμα μια φορά ο Εδεσσαϊκός, που έχει αποδείξει ότι στην έδρα του είναι πολύ δυνατός. Αυτή τη φορά επικράτησε του τρίτου της βαθμολογίας Βατανιακού, υποχρεώνοντας τον στην 4η φετινή του ήττα. Δύσκολο έργο είχαν Σκυδραϊκός και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κόντρα στους ΓΑΣΠ Πάνθηρες και τον Ζαφειράκη Νάουσας αντίστοιχα, γνωρίζοντας την ήττα. Αναβλήθηκε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ Αλμωπίας στον Άγιο Σπυρίδωνα με τον Βαφύρα Δίου.

Νίκη 5άδας πέτυχε ο Εδεσσαϊκός το βράδυ του Σαββάτου στο ΔΑΚ Έδεσσας, αυτή τη φορά κόντρα στον Βατανιακό Σάρισα. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα τους φετινά παιχνίδια και σε συνδυασμό με τις απουσίες των φιλοξενούμενων, κατάφεραν να κερδίσουν με άνεση. Το τελικό σκορ (85-67) καλύπτει και την διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο στην Κατερίνη (85-76) κι έτσι πλέον οι γηπεδούχοι έχουν βάλει στόχο την 5άδα του πρωταθλήματος.

Όλα για όλα πήγε να τα παίξει ο Σκυδραϊκός στην Κατερίνη, κόντρα στην δυνατή ομάδα των Πανθήρων. Οι παίκτες του Σκυδραϊκού έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με καλή άμυνα και ωραίο μπάσκετ επέβαλλαν τον ρυθμό τους, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (22-31). Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων άγγιξε το +13 στο τρίτο δεκάλεπτο (24-37), ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και γύρισαν το παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό σερί 20-4 μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (47-41). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να υπερασπίζονται μέχρι τέλος το προβάδισμα τους, με πολύ καλή άμυνα και να κερδίζουν το παιχνίδι με τελικό σκορ 54-49.

Δύσκολο έργο είχε και ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κόντρα στον φορμαρισμένο Ζαφειράκη Νάουσας. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά εντυπωσιακοί και ξέφυγαν γρήγορα στο σκορ (11-26). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να κρατήσει χαμηλά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ενώ και στην επίθεση κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο ημίχρονο (25-34). Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μένει σε αυτό το επίπεδο και τους φιλοξενούμενους να καθαρίζουν ουσιαστικά το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο (47-70).

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ 85-67
Διαιτητές: Καραμανλής - Παζάρκας
Δεκάλεπτα: 18-12, 48-35, 65-48, 85-67
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος, Πέτκος 26(4), Σίπκας 2, Συμεωνίδης 6(2), Βάτσης 2, Παπαβραάμ 4(1), Σταυρόπουλος 2, Πασχαλίδης 27(2), Κληντσάρης 16(2), Αδάμ, Μητουσούδης, Αλεξίου.
Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Βαρβούτης 16, Κοτσίμπελης, Λάλλας 12(3), Πόσιος, Δημάκης, Τζήμας 4, Μαρμαρίδης 10, Μπίσμπας 25(1), Νικόλλι.

ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ - ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ 54-49
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Φελεκίδης
Δεκάλεπτα: 12-17, 22-31, 47-41, 54-49
ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουτζίκης 4(1), Καζαντζανίδης, Ζιάκος, Κωνσταντόπουλος 1, Κουτσικάς, Τερζίδης, Αδαμόπουλος 25, Μαργαρίτης, Βουτσακόπουλος 4(1), Καρακασίδης 2, Βιλανάκης, Τερζόπουλος 18(1).
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Μουχτάρης 4, Χαραλαμπίδης 20(1), Χατζηχαρίσης 7, Καραζέεβ 3, Φαντίδης 10, Σταμπουλτζής 13(3), Σαλαμπάσης 2.