Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (15η): Σημαντικές νίκες για Σκυδραϊκό & Εδεσσαϊκό, κόντρα σε Μ.Αλέξ.Γιαννιτσών & ΠΑΟΚ Αλμωπίας

Πραγματοποιήθηκε χθες Σάββατο 12/2 η 15η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, με τις ομάδες του νομού Πέλλας να αγωνίζονται αντίπαλες. Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Σκύδρας, όπου ο τοπικός Σκυδραϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Εύκολα πέρασε από την Αριδαία ο Εδεσσαϊκός, όπου επικράτησε του ελλιπή ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Στη Σκύδρα το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά πόντο-πόντο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το αρχικό προβάδισμα που πήραν οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-18), άλλαξε στο ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά (37-35). Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το τέλος, με τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες και τον Σκυδραϊκό να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 77-76.

Στην Αριδαία ο φιλοξενούμενος Εδεσσαϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας, που παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση, από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλλαν τον ρυθμό τους και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ανέβαζε τη διαφορά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέρα από το παραγωγικό τους δεύτερο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστικοί και στη συνέχεια. Έτσι ο Εδεσσαϊκός επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 55-100 και ανέβηκε μόνος του στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 77-76
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 14-18, 37-35, 56-57, 77-76
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Μαλλιάρης 2, Μουχτάρης 10(2), Σαλαμπάσης 3(1), Χαραλαμπίδης 23, Χατζηχαρίσης 19(3), Καραζέεβ 9, Φαντίδης, Σταμπουλτζής 11(3), Παπαδότης.
ΓΑΣ Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Καραφύλτσης 1, Βένος 3(1), Σταμενίτης, Κουτσούρας, Πονόπουλος 9, Στόϊτσης 19(2), Παπαδόπουλος Γ. 18(2), Παπαδόπουλος Κ. 8, Ποζουκίδης 7(1), Μόσχου 2, Τσιτερίδης 9, Παρτσαλάκης.

ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ 55-100
Διαιτητές: Μελανίδης - Κορδάλης
Δεκάλεπτα: 14-24, 36-51, 50-81, 55-100
ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Αβραάμ): Βασίλογλου 14, Αβραάμ 5(1), Λιούγκας 7, Τριανταφύλλου 2, Νταούτι 8(1), Καρπάς 19(3), Καλαϊτζής.
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 4, Πέτκος 8(1), Σίπκας 8(2), Συμεωνίδης 6, Βάτσης 18(2), Παπαβραάμ 17(2), Πασχαλίδης 24(1), Αλεξίου 7, Χρήστου 2, Αδάμ 4, Μητουσούδης 2.