Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (11η): Επιστροφή στις νίκες για Σκυδραϊκό, έπεσε μαχόμενος στην Κατερίνη ο Εδεσσαϊκός

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 2/2 η 11η αγωνιστική (εξ'αναβολής) στους δύο ομίλους της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, στην οποία είχε και παιχνίδια που αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων. Σκυδραϊκός και Εδεσσαϊκός αγωνίστηκαν κανονικά απέναντι σε ΑΚΕ Πιερίας και ΑΓΕ Πιερίας αντίστοιχα. Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών είχε ρεπό, ενώ ο Βατανιακός κέρδισε άνευ αγώνα (20-0) το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Επιστροφή στις νίκες για τον Σκυδραϊκό, που δε συνάντησε δυσκολίες στο παιχνίδι με την ουραγό ΑΚΕ Πιερίας. Οι γηπεδούχοι έθεσαν τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκαν με 19-6, ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στη λήξη του ημιχρόνου (43-26). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, χωρίς όμως κάτι παραπάνω με τους παίκτες του Κολοβού να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 72-59.

Στην Κατερίνη αγωνίστηκε ο Εδεσσαϊκός κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας, σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση μπήκαν δυνατά παρά τις απουσίες τους, με τους γηπεδούχους όσο περνάει η ώρα να συνέρχονται από την πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους (12-11). Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους, όπου με μεγάλο όπλο το σουτ από τα 6,75 κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (34-22). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 0-8 επέστρεψαν στο παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι τα πάντα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν κρίσιμα σουτ πάλι από τα 6,75, με τα οποία καθάρισαν τη νίκη. Στο φινάλε, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν και να μειώσουν τη διαφορά στους 6, σκορ με το οποίο είχαν νικήσει στον πρώτο γύρο στο ΔΑΚ Έδεσσας (66-60).

ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ 72-59
Διαιτητές: Παζάρκας - Κορδάλης
Δεκάλεπτα: 19-06, 43-26, 56-41, 72-59
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Σταυρουλάκης 21(1), Μουχτάρης 18(1), Χαραλαμπίδης 14, Χατζηχαρίσης 5(1), Κωστίκας, Καραζέεβ 4, Φαντίδης 10, Σταμπουλτζής, Σαλαμπάσης, Παπαδότης.
ΑΚΕ Πιερίας (Αθανασιάδης): Αναγνώστου, Φωτόπουλος 3(1), Αποστολόπουλος 8(2), Σιδερίδης, Βαρούτας 8(1), Αλεξιάδης 15, Παυλίδης 20(1), Παπάς 4, Παπαγιαννούλης 1.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ 66-60
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Φελεκίδης
Δεκάλεπτα: 12-11, 34-22, 46-42, 66-60
ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ζαδές 5(1), Τσορτανίδης, Βαϊτσόπουλος 10(3), Παπάς 8(2), Παπαδόπουλος Ι., Σαμακοβλής, Λάππας 22(5), Τρυγώνης 3(1), Κουρκούτας 11(1), Γαβαλάς 7(1).
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος, Πέτκος 25(3), Γάτσος 4, Βάτσης 2, Παπαβραάμ 12(1), Σταυρόπουλος 2, Κληντσάρης 4, Αδάμ 3(1), Κατσάρας 8.