15.6.24

Eντυπωσιακή η Γερμανία στην πρεμιέρα του Euro2024 συνέτριψε 5-1 τη Σκωτία (highlights)

Με τρομερή ένταση στο παιχνίδι της, η Γερμανία μετέτρεψε σε... παράσταση για έναν ρόλο την πρεμιέρα της στο EURO 2024, συντρίβοντας την Σκωτία με 5-1 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου κι έκανε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στη διοργάνωση. Με δύο γκολ απ’ τους Βιρτς και Μουσιάλα στο πρώτο 20λεπτο κι άλλα τρία «χτυπήματα» απ’ τους Χάβερτς (πέναλτι) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, Φίλκρουγκ (68’) και Τσαν (90'+3') τα «πάντσερ» έφτασαν σε μία εμφατική νίκη, ενώ οι Σκωτσέζοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 87’ με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ. Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με ένα γκολ (19') κι αμέτρητες ωραίες ενέργειες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ψηφίστηκε MVP στην εμφατική νίκη της Γερμανίας επί της Σκωτίας με 5-1 στην πρεμιέρα του EURO 2024.