Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ασημένιος Ολυμπιονίκης ο Απόστολος Χρήστου (βίντεο)

Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς ο Απόστολος Χρήστου με χρόνο 1.54:82” κατέκτησε την δεύτερη θέση στον τελικό των 200μ. ύπτιο στο Παρίσι και το αργυρό μετάλλιο, μια τεράστια επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση. Μετά την «πικρή» τέταρτη θέση στα 100μ., ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα πέτυχε αυτό που δεν μπορούσε κανένας να φανταστεί, σε ένα αγώνισμα στο οποίο -θεωρητικά δεν ειδικεύεται. Πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.